Akü Depolama Yöntemi

Bakım gerektirmeyen Sulu Şarjlı Akümülatörler uzun süre (en az 3 ay) şarjlarını kaybetmeden depolanabilir. Eğer deşarj olmuş vaziyette depolanır ise sürekli hasar görürler. Bütün aküler serin kuru bir yerde saklanmalı, ayrıca sulu akümülatörler düz konumda ve birbirinin üzerine konulmadan depolanmalıdır. Akü üstleri temiz olmalıdır. "İLK GİREN İLK ÇIKAR" prensibi ile hareket edilmelidir. Kasa veya istif üzerinde fabrikadan çıkış ve depolama tarihleri bulunmalıdır. 250421 kot numarası, akümülatörün iki numaralı üretim bandında 1995 yılının nisan ayının yirmibirinci gününde üretildiğini belirtmektedir.

Sulu Akümülatörlerde Yeniden Şarj Gereği:

  1. Ortalama depolama yeri sıcaklığı 27°C'nin üzerinde ise ayda bir,
  2. Ortalama depolama yeri sıcaklığı 27°C'nin altında ise üç ayda bir yeniden şarj gerekir,
  3. Akünün açık devre voltajı 12,4 volta düştüğünde de yeniden şarjı gerekir. Bu yöntem (1) ve (2)inci şıklara alternatiftir. Sulu akülerin değişik sıcaklıklardaki kayıpları yandaki grafikte görülüyor.

DİKKAT: Şarj ederken asit taşmasına ve sıcaklığın 52°C üzerine çıkmasına müsade etmeyin. Eğer sıcaklık yükselir ise şarj akımını düşürün veya akü soğuyuncaya kadar şarjı kesin. Yüksek şarj sıcaklığı aküye zarar verir.